Wizyta w poradni onkologicznej może wydawać się nieco stresująca. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak się do niej przygotować. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o konsultacji u onkologa.
Czym jest onkologia?
Onkologia jest dziedziną medycyny, która skupia się wokół chorób nowotworowych. Lekarze, którzy się w niej specjalizują zajmują się:
- diagnozowaniem,
- leczeniem,
- profilaktyką
schorzeń związanych z tworzeniem się łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. We wszystkich tych działaniach współpracują ze specjalistami z innych dziedzin. Dzięki temu pacjent otrzymuje pełną opiekę (nie tylko fizyczną, ale także duchową).
Kto powinien zgłosić się do onkologa?
Do onkologa najczęściej są kierowane osoby, które obserwują u siebie następujące objawy:
- nowe znamiona lub zmianę wyglądu już obecnych,
- wyczuwalne guzki w różnych okolicach ciała,
- narośla na skórze,
- powiększenie się węzłów chłonnych,
- gorączkę o nieznanej przyczynie,
- silne dolegliwości bólowe (np. brzucha),
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- spadek wagi,
- brak apetytu,
- długotrwałą chrypkę,
- problemy z przełykaniem,
- zaburzenia miesiączkowania (np. krwawienie między menstruacjami),
- częste bóle głowy,
- zaburzenia widzenia.
Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie zdiagnozowana przyczyna występujących dolegliwości, tym mniejsze ryzyko powikłań. W chorobach nowotworowych rokowanie zależy od tego, kiedy zostało włączone leczenie. Wiele nowotworów przez długi czas rozwija się bez żadnych objawów, a ich pojawienie się oznacza, że choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Jak wygląda wizyta u onkologa?
Wizyta u onkologa w zasadzie nie różni się od konsultacji ze specjalistą innej dziedziny. Na początek lekarz przeprowadza wywiad chorobowy. Pytania dotyczą:
- ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia,
- występujących dolegliwości,
- czasu ich trwania,
- podjętych do tej pory działań diagnostycznych i leczniczych,
- przyjmowanych leków,
- przebytych zabiegów chirurgicznych,
- występowania chorób nowotworowych w rodzinie.
Następnie onkolog analizuje wyniki dotychczas wykonanych badań. Przeprowadza też badanie fizykalne (np. ogląda zmiany na ciele). Jeżeli jest taka potrzeba, wydaje skierowanie na testy diagnostyczne lub do szpitala, a także ustala plan dalszego postępowania.
Jak przygotować się do wizyty u onkologa?
Wizyta u onkologa nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Należy zgłosić się do poradni onkologicznej w ustalonym terminie. Warto przyjść kilka minut wcześniej, ponieważ może być konieczne wypełnienie dokumentacji w rejestracji.
Pacjent powinien założyć ubranie, w którym czuje się swobodnie, a w razie potrzeby może je łatwo zdjąć. Warto zabrać ze sobą listę przyjmowanych na stałe leków, a także wyniki dotychczas wykonanych badań (lub wypisy ze szpitala, jeżeli hospitalizacja miała miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy i była związana z odczuwanymi dolegliwościami).
Wizyta u onkologa a skierowanie
Do onkologa nie jest potrzebne skierowanie – również wtedy, gdy wizyta odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent może zdecydować się także na konsultację prywatną. Jej cena wynosi około 200 zł.