Urządzanie małego ogrodu

Wzbogać kompaktowy ogród za pomocą naszych małych pomysłów, zawierających wskazówki dotyczące projektowania, porady dotyczące sadzenia i przemyślane zakupy na potrzeby nowoczesnych ogrodów, pięknych tarasów, małych tarasów i balkonów bijou.

Czy Twój mały ogródek sprawia problemy aranżacyjne? Jesteś w odpowiednim miejscu! Małe ogrody, małe tarasy i małe patia mogą wymagać nieco więcej uwagi niż większe przestrzenie, ale nawet najmniejsza działka może zostać przekształcona w elegancką oazę na świeżym powietrzu.

Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź wszystkie nasze pomysły na ogród!

Małe ogrody mają wiele zalet – główną z nich jest to, że nie wymagają dużo pracy. To także wspaniałe przestrzenie do kreatywności, ponieważ nawet najmniejsze dodatki, od kolorowych poduszek po stylowe oświetlenie ogrodowe, będą miały znaczący efekt.

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć imponujący ogród na balkonie, wcisnąć jakieś meble ogrodowe, czy też kochasz być otoczony zielenią, poniżej znajdziesz wiele pomysłów, które Cię zainspirują. A jeśli pracujesz z ograniczonym budżetem, mamy wiele niedrogich pomysłów na ogród, których możesz spróbować – bez wydawania fortuny.

1. Dodaj nowe poziomy

Dodaj przestrzeń do małego ogrodu poprzez dodatkowe poziomy. Może to być zatopiony taras i podniesiony trawnik. Gzymsy i stopnie pomogą otworzyć przestrzeń, oferując dodatkowe miejsce dla doniczek z roślinami lub miejsc do siedzenia.

2. Wzbogać wystrój dzięki półkom i hakom

Półki i haczyki nie są tylko do wnętrz. Możesz rozwiesić na nich liczne dekoracje, w tym rośliny lub oświetlenie.

3. Wykorzystaj pionową przestrzeń na rośliny

Wykorzystaj przestrzeń ściany, aby jak najlepiej zagospodarować ogród. Proste dodanie półeczek może zmienić bok szopy w dekoracyjną ścianę.

Może to również działać na odcinku nieosłoniętego ogrodzenia lub ściany, albo od strony balkonu. Każda z tych małych przestrzeni na zewnątrz może zostać przekształcona w pionowy ogród, dla mniejszych doniczek z roślinami i koszy.

4. Zmieść mały stół jadalniany

Nie pozwól, aby ograniczona przestrzeń powstrzymywała cię przed delektowaniem się obiadem na świeżym powietrzu. Zainwestuj w kompaktowe rozwiązanie gastronomiczne, takie jak półwymiarowy stół. Mały zestaw zgrabnie przylega do ściany.

5. Podziel projekt na strefy

Stwórz iluzję przestrzeni poprzez podział ogrodu na strefy. Połóż dekoracyjny dywanik zewnętrzny, aby określić miejsce do siedzenia i spożywania posiłków. Będzie on służył jako punkt odniesienia, dzięki czemu będziesz mógł ustawić wokół niego inne meble.

6. Kolorowe tło

Pomaluj ściany, tworząc iluzję dodatkowej wysokości i przestrzeni. Prosta, dwutonowa kolorystyka może urozmaicić każdą przestrzeń ogrodu. Użycie ciemnego koloru pomaga uzyskać bardziej wyrazisty efekt, pięknie uzupełnia również zielone liście.

7. Rozstawienie dodatkowych siedzisk

Postaw na dodatkowe miejsca, gdy jest to konieczne. Zainwestuj w kilka dodatkowych poduszek podłogowych na wypadek, gdybyś miał więcej gości. Poduszki podłogowe są mniej efektowne niż alternatywne krzesła. Te ostatnie można ponadto łatwo układać jedno na drugim, gdy nie są używane, co ułatwia ich przechowywanie.

8. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń dzięki wielofunkcyjnej szopie

Spraw, by szopa w ogrodzie była jak najbardziej pomocna, czyniąc ją wielofunkcyjną. Wykorzystaj szopę do przechowywania mebli ogrodowych w zimie, a następnie otwórz ją jako bar na letnie przyjęcia w ogrodzie.

9. Wznieś rośliny na zupełnie nowe poziomy

Wykorzystaj jak najlepiej swoją małą przestrzeń, przenosząc rzeczy na różne poziomy, z pionowymi regałami. Sprytny drabinkowy hak stanowi dodatkową przestrzeń do prezentacji roślin doniczkowych i akcesoriów ogrodowych. Wysokość drabinki pozwala na wykorzystanie większej przestrzeni, bardziej efektywnie.

10. Wykorzystaj każdy zakątek podwórka

Jeśli twój ogród jest mały, pomyśl, jak można wykorzystać każdy centymetr przestrzeni dla wykorzystania pełnego potencjału. Często obszar podwórka sprawia wrażenie zamkniętego, po prostu przez ściany z cegły. Używając sprytnych narożnikowych siedzeń nie tylko wykorzystasz przestrzeń najefektywniej – wysoka kanapa może pomóc ukryć dużą część wspomnianych ścian. To z kolei odwróci od nich uwagę i stworzy iluzję dodatkowej przestrzeni.