Trudne relacje rodzinne

Trudni ludzie są wszędzie, czy Ci się to podoba, czy nie. To całkiem prawdopodobne, że w pewnym momencie w swoim życiu natkniesz się na osobę wymagającą i będziesz musiał znaleźć sposób, aby sobie z nią poradzić. Łatwo byłoby pomyśleć: „Po co się przejmować?”, skoro przebywanie z nimi powoduje żal. Ale to nie jest takie proste. Czasami jesteśmy po prostu zmuszani do sytuacji, nad którymi nie mamy żadnej kontroli.

Bycie spokrewnionym to jedna z takich okoliczności. W rzeczywistości, członkowie rodziny są często najtrudniejsi do pokonania, ponieważ są z nami związani w bardziej skomplikowany, intymny sposób. Z trudnymi znajomymi, takimi jak przyjaciele, koledzy, kochankowie czy sąsiedzi, możesz mieć do czynienia przez pewien czas, albo do czasu rozwiązania konfliktu, albo do czasu, gdy będziesz w stanie usunąć się z tej sytuacji. W przypadku rodziny, jesteśmy niemal zobowiązani do zrobienia kroku w przód w imię integralności grupy rodzinnej. Innymi słowy, relacje osobiste mogą mieć wpływ na całą rodzinę. Jeśli nie dogadamy się z członkiem rodziny, może to bardzo mocno stresować i obciążać również inne relacje rodzinne.

Co więc robisz z osobami, które mogą ci się bardzo nie podobać i których nie chcesz mieć w swoim życiu, ale jesteś zmuszony do radzenia sobie z nimi, ponieważ są Twoją rodziną?

1. Nie próbuj naprawiać tej trudnej osoby

Przyjmij ich dokładnie takimi, jakimi są. (Dotyczy to wszystkich trudnych ludzi, nie tylko rodziny.) Kuszące jest staranie się pomóc komuś, kim chcesz się opiekować; prawdopodobnie podejmiesz pewne wysiłki, aby mu pomóc. Czasami to działa, ale często twoje wysiłki nie zostaną nagrodzone. W rzeczywistości, próba naprawienia kogoś lub poprawy jego życia może stać się wielką bolączką, ponieważ im więcej dla niego zrobisz, tym więcej będzie chciał od ciebie. Zaakceptuj, że nie jest on w stanie się zmienić, przynajmniej w tym momencie. Jeśli nie widzisz prawdziwej zmiany – dowodu, że ta osoba stara się słuchać i spotykać z tobą w połowie drogi – możesz założyć, że jej zachowanie jest takie, jakie zawsze było. Ważne jest, aby złagodzić twoje oczekiwania dotyczące tego, co inni mogą i chcą robić.

2. Bądź obecny i bezpośredni

Wiedz, że osoba, która próbuje wzniecić konflikt, może łatwo zdetonować cię emocjonalnie, a nawet fizycznie, być może podnosząc twoje tętno i ciśnienie krwi. Staraj się nie wchodzić w reakcję walki, która nieuchronnie prowadzi do defensywy. Nie chcesz kłótni ani gorącej dyskusji. Pozostań wierny sobie, opierając się na własnej uczciwości. Bądź bezpośredni i asertywny, gdy wyrażasz siebie. Skup się na tym, jak reagujesz. Wiedz, kiedy dyskusja lub kłótnia przyśpiesza do punktu, w którym nie ma już odwrotu – co oznacza, że nie chodzi już o rozwiązanie konfliktu, a jedynie o wygraną. Jeśli dojdzie do tego punktu, przerwij interakcję i opuść rozmowę.

3. Zachęcaj trudnych ludzi do wyrażania siebie

Pozwól im w pełni wyrazić swój punkt widzenia na temat problemu/konfliktu. Dlaczego czują się oceniani lub krytykowani przez innych? Czego ludzie o nich nie wiedzą? Czego chcą lub oczekują od innych? Chodzi o to, by pozostać jak najbardziej neutralnym. Samo słuchanie, zamiast prób angażowania się, może wystarczyć, by ktoś poczuł, że ma okazję powiedzieć, co mu chodzi po głowie. Okazywanie szacunku cudzym opiniom może mieć bardzo duże znaczenie.

4. Zwróć uwagę na tematy-wyzwalacze

Nieuchronnie pojawią się tematy, które stanowią punkty sporne. Wiedz, czym są te tematy i bądź bardzo świadomy, kiedy są one poruszane. Twoje wcześniejsze doświadczenia powinny Ci pomóc, zwłaszcza gdy masz do czynienia z tymi delikatnymi tematami. Bądź gotowy zająć się tymi zagadnieniami w sposób bezpośredni, bezkonfliktowy lub odwrócić konflikt, jeśli atmosfera stanie się zbyt gorąca. 

5. Wiedz, że niektóre tematy są całkowicie niedostępne

Kropka. Historia i doświadczenia powinny wskazywać, że należy za wszelką cenę unikać tych tematów. Nie oznacza to, że należy stale unikać ważnych kwestii. Raczej, jeśli twoje doświadczenie w radzeniu sobie z pewnymi sprawami pozostawiło cię w stanie stresu lub wyczerpania emocjonalnego, a dyskusja nie posunęła się wystarczająco daleko, aby reprezentować zbliżenie, wtedy najlepiej unikać dyskusji do czasu, gdy obie strony będą chciały posunąć ją do przodu w konstruktywny sposób.

6. Nie chodzi o ciebie – zazwyczaj

Tak, trudno nie brać rzeczy do siebie, zwłaszcza gdy jest się zaatakowanym lub zmuszonym do poczucia odpowiedzialności za kogoś innego. Ale jeśli spojrzeć na anatomię konfliktu, można zobaczyć, jak często się one rozgrywają. Zauważ, jak ludzie stopniowo przechodzą przez dyskusję lub kłótnię. Zazwyczaj na początku skupia się ona na konkretnym temacie, który zdenerwował daną osobę. Jeśli pozwoli się na kontynuację, dyskusja może stać się gorąca, przyśpieszyć do osobistych ataków (co często obejmuje próby uczynienia siebie odpowiedzialnym lub winnym za brak odpowiedzi w sposób, którego ktoś oczekuje). Jeśli przechodziłeś już wcześniej tego rodzaju interakcję, podejmij skoordynowany wysiłek, aby wyobrazić sobie, że rozwija się ona zanim rzeczywiście nastąpi – a następnie zduś ją w zarodku.

7. Twoje własne samopoczucie jest na pierwszym miejscu

Chociaż chcesz być pełen szacunku i troski o innych, nie chcesz gimnastykować się tylko po to, by uszczęśliwić lub zadowolić kogoś innego, ani zachować spokój. Nigdy nie pozwól, aby jakakolwiek osobista interakcja lub związek naruszał lub podważał twoje własne samopoczucie. Wyobraź sobie swoje granice, to ochronne terytorium między tobą a kimś innym. Nikt nie jest uprawniony do zajmowania twojej przestrzeni, chyba że go do tego zaprosisz.

Są też szczególne sytuacje, w której rodziny zbierają się razem na specjalną okazję lub święto. Najlepiej zaplanować to z wyprzedzeniem, aby mieć dobry pomysł na to, jak spędzić czas z rodziną. Nie zostawiaj zbyt wiele nieplanowanego czasu; nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której zostaniesz sam na sam z trudnym członkiem rodziny, z którym masz problem lub konflikt – z kimś, kto staje w obliczu wyzwań, podżega, pogarsza sytuację i w zasadzie uruchamia Twoje wyzwalacze. Otaczaj się ludźmi, z którymi się dogadujesz, wspieraj ludzi, którym na tobie zależy, ludzi, którzy są po to, by cieszyć się wspólnym czasem.