Olejek z oregano ma wiele bezcennych właściwości prozdrowotnych. Można go stosować przy infekcjach bakteryjnych, kandydozie, wspomagająco na wątrobę. Trzeba to jednak robić bardzo odpowiedzialnie. Niestety wiele osób zapomina, że to jeden z tzw. olejków gorących.
Olejek z oregano – gorący olejek o wielu zastosowaniach
Olejek oregano powstaje w wyniku destylacji parą wodną. Taki olejek jest niezwykle stężony. Oznacza to, że należy używać go w rozcieńczeniu. Jeśli kupujesz tego typu produkt, koniecznie upewnij się, czy masz do czynienia z czystym olejkiem czy rozcieńczoną jego wersją, którą można przyjmować jako suplement diety. Jeśli interesuje cię taki wysokostężony olejek, warto abyś zwróciła uwagę na odmianę z wysoką zawartością karwakrolu. Znaczenie ma także, z czego naprawdę powstał olejek z oregano, pod tą nazwą pojawiają się bowiem olejki z dzikiego tymianku, majeranku. Do walki np. z kandydozą potrzebujesz jednak olejku z oregano, więc warto upewnić się, jaki produkt kupujesz – najłatwiej po prostu sprawdzić w Internecie, co oznacza łacińska nazwa podana w składzie.
Jakie zastosowanie ma olejek z oregano?
Olejek z oregano to jeden z najmocniejszych dostępnych na rynku olejków o działaniu przeciwzapalnym. Podobne właściwości (przeciwzapalne, co nie oznacza, że zastosowanie tych olejków jest dokładnie takie samo) mają olejki tymiankowy i goździkowy. Olejek z oregano stosowany zgodnie z przeznaczeniem jest relatywnie bezpieczny. Można go stosować:
- dla poprawy odporności w formie suplementu diety (olejek 10-20% rozcieńczony w oliwie),
- przy walce z infekcją bakteryjną (przede wszystkim dróg oddechowych),
- na infekcje o podłożu grzybiczym (w tym te w jamie ustnej, które można pędzlować rozcieńczonym olejkiem),
- wspomagająco przy kandydozie, natomiast trzeba zaznaczyć, że olejek nie działa na wszystkie szczepy Candida,
- wspomagająco w pracy wątroby – jako suplement diety, stosowany w bardzo małych, rozsądnych dawkach,
- przy walce z pasożytami – w tym przypadku warto zawsze poradzić się lekarza,
- przy osłabieniu i stresie w niewielkich dawkach,
- jako „płukankę” przy stanach zapalnych dziąseł, aftach,
- przy stanach zapalnych stawów,
- przy bólach uszu (absolutnie nie wkrapla się go do uszu, tylko smaruje rozcieńczoną wersją zewnętrzną małżowinę),
- przy katarze i problemach z zatokami (nie wlewaj olejku do nosa! Stosuj wyłącznie w formie parówki lub inhalacji).
Jak używać olejku z oregano?
Przede wszystkim sposób użycia zależy od zastosowania. Olejku z oregano nigdy nie stosuje się w czystej, silnie stężonej formie bezpośrednio na skórę lub do wewnątrz ciała (nosa, uszu). Ten gorący olejek może poważnie uszkodzić śluzówkę lub skórę. Przy jego stosowaniu trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń – inne stężenie olejku wybiera się przy stosowaniu w formie suplementu diety, inne do inhalacji, jeszcze inne przy problemach z reumatyzmem. Ogólne wskazówki to:
- suplement diety: olejek w stężeniu 10 – 20% rozcieńczony w oliwie z oliwek,
- do kąpieli – 10-15 kropli i kubek soli,
- do stosowania bezpośrednio na skórę: olejek o stężeniu 0,5-1%, w przypadku problemów z reumatyzmem w formie maści z olejkiem 4-5%,
- do buzi: 1-2 krople na łyżkę olejku kokosowego do ssania i późniejszego wyplucia,
- do aromatyzacji pomieszczeń: kilka kropli do dyfuzora,
- do dezynfekcji pomieszczeń: kilka kropli do butelki naturalnego środka do czyszczenia (nie stosować na ceracie, drewnie etc.)