Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Hosting jest niezbędny do funkcjonowania każdej strony internetowej. To na serwerze przechowywane są zdjęcia, treści oraz pliki multimedialne, Dzięki hostingowi użytkownicy mają dostęp do witryny internetowej niezależnie od pory dnia.  Hosting to usługa, która sprawia, że nasza strona internetowa jest dostępna bez ograniczeń. 

Okazuje się, że najwięcej internautów rezygnuje z odwiedzania strony, która ładuje  się dłużej niż 3 sekundy. Skrócenie czasu ładowania o 1 sekundę powoduje wzrost konwersji o 2 punkty procentowe. Dodatkowo prędkość ładowania strony wpływa także na pozycję i widoczność witryny w wynikach Google. To potwierdza, że jeśli planujesz działalność w internecie, musisz zainwestować w swoją witrynę i zadbać o to, aby szybko się ładowała  i była widoczna w wynikach Google. Strona internetowa jest wizytówką firmy. Aby działała niezawodnie, należy wybrać odpowiedni hosting. Podstawowe parametry hostingu, na które warto zwrócić uwagę, to ilość stron www możliwa do uruchomienia, powierzchnia dyskowa, transfer i liczba skrzynek e-mail dostępna w ramach danego pakietu. 

Jakie parametry hostingu są ważne?

Hosting www może działać na trzech różnych rodzajach dysków. Mogą to być: HDD (klasyczne, talerzowe, dyski twarde), SSD (szybsze dyski półprzewodnikowe) oraz SSD NVMe (najszybsze dyski). Dodatkowo wybierając hosting, warto dowiedzieć się, jakie parametry serwera będziemy mieli do dyspozycji. Zwróćmy uwagę na procesor, określający ile CPU będziemy mogli wykorzystać. Dobrze jest, jeśli hosting oferuje minimum 1 GHz CPU. Istotna jest także pamięć RAM – rozsądną propozycją jest 1 GB pamięci RAM do dyspozycji. Dla właściciela strony internetowej ważna jest również liczba procesów, jakie może wykonać jednocześnie. W tym przypadku niezbędne minimum to 10-20 procesów.

Zabezpieczenia i aktualizacje

Jednym z ważnych elementów hostingu jest poczta e-mail. Warto wiedzieć nie tylko, ile otrzymamy skrzynek do dyspozycji, poznać ich pojemność, ale również zorientować się w zabezpieczeniach stosowanych przez firmę hostingową. Mogą to być zabezpieczenia SPF określające, jaki serwer może wysyłać e-maile z naszej domeny, DKM służące do cyfrowego podpisywania wiadomości oraz DMARC – to asekuracja potwierdzająca, czy e-maile z domeny muszą być podpisane. Większość stron internetowych czy sklepów korzysta z języka PHP. Warto się dowiedzieć, czy hosting oferuje najnowszą wersję PHP i czy wykonywane są regularne aktualizacje. 

Hosting to usługa udostępniana przez firmę hostingową. Dzięki niej internauci mają dostęp do naszej strony internetowej. Na rynku jest wiele firm oferujących takie usługi. Nie warto jednak stawiać na nieznanych, najtańszych dostawców. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli borykać się z częstymi awariami hostingu.