Jakie zastosowanie mają podmurówki betonowe?

Decydując się na wykonanie ogrodzenia, na ogół stosujemy również podmurówki betonowe. Znajdują one zastosowanie także podczas budowy domu. Czym są podmurówki betonowe? Jaką pełnią rolę?

Czym jest podmurówka?

Podmurówkę określa się jako niewielki fundament, który wykonany może być z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane są podmurówki betonowe. Na fundamencie tym wznosi się różne budowle. Najczęściej określenie to używane jest w odniesieniu do ogrodzenia. Nie oznacza jednak, że dotyczy tylko jego. Podmurówki stanowią ważny element konstrukcyjny budynków.

Jaka jest rola podmurówki betonowej budynku?

Jeśli chodzi o podmurówkę w budynkach, to jej zadaniem jest:

  • ochrona przed wilgocią;
  • ochrona śniegiem;
  • ochrona przed niechcianą roślinnością.

Warto pamiętać, że zastosowanie podmurówki wzmacnia konstrukcję budynku. Dzięki niej obiekt zyskuje większą odporność na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Podmurówki w przypadku budynków mają wysokość wynoszącą około pół metra. Te niższe pełnią jedynie funkcję dekoracyjną.

Jaka jest rola podmurówek w ogrodzeniu?

Podmurówki betonowe w przypadku ogrodzenia również pełnią istotną rolę. Przede wszystkim to dzięki nim możliwe jest skuteczne połączenie ze sobą poszczególnych elementów tworzących ogrodzenie. Dzięki podmurówce ogrodzenie nie jest narażone na podmycie oraz podkopywanie przez zwierzęta i ludzi. Bez wątpienia na ogrodzenie z podmurówką betonową powinni zdecydować się wszyscy posiadacze psów. Dzięki podmurówce ogrodzenie zyskuje większą stabilność, co ma szczególne znaczenie w dobie coraz częstszych wichur. Decydując się na podmurówki betonowe, nie musimy również martwić się niechcianą roślinnością. Podmurówki betonowe skutecznie ją zatrzymają, uniemożliwiając jej dostęp do posesji.

Jakim materiałem mogą być wykończone podmurówki betonowe w budynkach?

Podmurówka budynku może pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Wystarczy, że zostanie wykończona odpowiednim materiałem. Do wyboru są dzisiaj:

  • płytki klinkierowe;
  • tynk cienkowarstwowy;
  • farba elewacyjna;
  • tynk mozaikowy.

Najtańszym rozwiązaniem, które gwarantuje również szybki postęp robót jest farba elewacyjna. Szeroki wybór kolorów i ich różnych odcieni sprawia, że bez trudu znaleźć można farbę idealnie wpisującą się w indywidualny gust. Rozwiązaniem stosunkowo tanim jest również tynk cienkowarstwowy. Płytki klinkierowe swoim wyglądem przypominają cegłę. Wystarczy podmurówkę obłożyć nimi starannie, aby uzyskać naprawdę doskonały efekt wizualny. Decydując się na płytki klinkierowe, warto pamiętać, że ten materiał wykończeniowy nie musi być konserwowany. Płytki są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i wyjątkowo trwałe. Położenie płytek warto zlecić fachowcom.

Podmurówki betonowe pełnią ogromną rolę zarówno w przypadku budynków, jak i ogrodzeń. Dlatego tak ważne jest, aby zostały wykonane przez fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy.