Jak przygotować się do adopcji psa?

Adopcja czworonożnego przyjaciela wiąże się z wielką radością, ale też z nowymi obowiązkami. Jednym z nich jest przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, takich jak legowisko dla psa, zabawki, miseczki oraz wiele innych. Podpowiadamy, jakie wyposażenie składa się na wyprawkę dla naszego pupila.

Co jest niezbędne dla psa?

 To, o czym musimy pamiętać, podczas szykowanie się na nowego członka rodziny, jakim jest pies, to odpowiednio dobrana karma. Warto jest się dowiedzieć, w jaki sposób psiak był karmiony w poprzednim miejscu i przygotować odpowiedni zapas. Nowe miejsce wiąże się z ogromnym stresem dla psa, dlatego zmiana karmy na tym etapie nie jest zalecana. Może powodować problemy żołądkowe, których lepiej jest uniknąć na samym początku.

 Gdy mamy już karmę, przyda się miseczka – a najlepiej dwie. Jedna z nich przyda się na jedzenie, druga zaś na wodę. Wielkość miski powinna być dopasowana do wielkości psa. Dobrze jest wybierać naczynia ceramiczne lub wykonane ze stali nierdzewnej – dzięki temu, że są cięższe, będziemy mieli pewność, że pupil ich nie wywróci podczas naszej nieobecności.

Kolejne niezbędne akcesoria to obroża i smycz lub szelki. Są one niezbędne do tego, by móc wyjść z psem na spacer. Obroża również powinna być dopasowana do wielkości psa, a dokładnie do jego szyi. W przypadku szczeniaków zazwyczaj starcza obroża o szerokości 2 cm, w przypadku większych psów – 3 – 4 cm. Jest to o tyle ważne, że źle dopasowana, może uciskać psa lub krępować jego ruchy. Materiał, z jakiego powinna być wykonana obroża, musi być miękki, ale równocześnie wytrzymały. W przypadku smyczy polecane są modele typu flexi, czyli regulowane i wydłużane.

 Opieka nad psem polega również na odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego też zakup odpowiedniego szamponu jest niezbędny. Warto dostosować ten wybór do rodzaju sierści lub włosów naszego czworonoga. Przydatna będzie również szczotka do czesania, ciążki do obcinania pazurów oraz szczoteczka do mycia jamy ustnej. W przypadku niektórych ras psów dodatkowe suplementy diety są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju – dobrze jest odpowiednio wcześniej się w nie zaopatrzyć.

 Jak wybrać legowisko dla psa oraz zabawki?

Wyprawka dla psa polega również na zapewnieniu zwierzęciu idealnego miejsca do odpoczynku. Legowisko dla psa będzie dobrym wyborem – ważne, by było ono rozmiarowo dopasowane do rozmiarów psa oraz by było wygodne. Warto zwrócić uwagę na to, by było miękkie i elastyczne. Ważna jest również łatwość czyszczenia – pierwsze dni w nowym domu mogą być ciężkie, zwłaszcza dla szczeniaka, który jeszcze nie umie załatwiać swoich potrzeb na podwórku, co skutkować może nieprzyjemnymi niespodziankami.

Dobry sen czworonoga zapewnić może legowisko dla psa, z kolei zabawki dostarczą mu nieco rozrywki. Jeżeli adoptujemy szczeniaka, musimy pamiętać, że takie maluchy poznają świat za pomocą zębów, poprzez gryzienie przedmiotów. Dlatego warto zapewnić im zabawki, dzięki którym będą mogły zaspokoić tę potrzebę. Warto zdecydować się na takie zabawki, które mają ciekawe kształty, kolory i faktury. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie ucierpią nasze ulubione buty lub przedmioty.